تستIVA 2، به تشخیص و تفکیک انواع اختلال بیش فعالی کودکان شامل نوع کمبود توجه، نوع بیش فعال (تکانشگر)، نوع ترکیبی می‌پردازد.آخرین ورژن تست IVAدر کرج، در مرکز مشاوره کیمیای سعادت بصورت کاملا تخصصی و در اتاق استاندارد ویژه تست، انجام می‌شود. در این تست دامنه توجه، به طور دقیق به تفکیک ۵ نوع توجه شامل توجه متمرکز، توجه مداوم، توجه انتخابی، توجه تقسیم شده و جابجایی توجه در دو سطح دیداری و شنیداری نیز می‌پردازد.

آنچه اعتبار نتایج این تست را افزایش میدهد، اجرا و تحلیل دقیق این تست و تشخیص گذاری افتراقی با آن است، که یک فرایند کاملا تخصصی است و نیاز به دانش و تجربه کافی دارد. ابزار IVA 2 برای تعیین و تمییز بیماران مبتلا به ADHD از افرادی که هیچ مشکلی ندارند و همچنین کودکان مبتلا به اختلال سلوک طراحی شده است.  تست IVA یک تست کامپیوتری دقیق است. که با ترکیب تکانش گری و عدم توجه در طراحی موجود و نشان دادن هر کدام از آنها در وضعیت شنوایی و دیداری، به تعیین انواع بیش فعالی می پردازد. و عملکرد مستمر را در یک قالب در اختیار افراد قرار دهد.

434434343

از آنجایی که سؤالات در یک ترکیب شبه تصادفی از محرک‌ های بصری و دیداری نمایش داده می‌ شوند این گزینه نسبت به سایر تست‌ های عملکرد مستمر بیشتر مورد تقاضا قرار می‌ گیرد. زیرا توانایی فرد را برای تغییر مجموعه‌ های شناختی به چالش می‌ کشد. هرچند اجرا و مدیریت این تست به صورت خودکار طراحی شده است و به گونه‌ ای استانداردسازی شده که می‌ تواند نمایشی از محرک‌ های شنوایی و دیداری باشد. اما اجرای آن نیاز به شرایط استاندارد خاص دارد. رایانه، همه دستورالعمل‌ های تست را بیان می‌ کند تا عوامل مخدوش کننده انجام تست کاهش یابد.
تکلیف آزمودنی در این تست بسیار ساده است و با استفاده از کلیک بر روی موس به عنوان پاسخ، این ابزار می‌تواند با سنجش انواع مختلفی از کلیک‌های نامناسب انجام شده بر روی موس بیش فعالی را مورد بررسی قرار دهد. تجزیه و تحلیل نتایج افراد در تست IVA-2 در طول زمان به متخصص اجازه می‌دهد دو تست را با هم مقایسه کند و تغییرات قابل ملاحظه‌ای که از رواندرمانی یا دارو حاصل شده را ارزیابی نماید.

 مقیاس  Attention
• Vigilance (گوش به زنگی) : 
• نمره پایین می‌تواند نشان دهنده پاسخ دهی سهل انگارانه و بی اعتنا باشد.
• Focus  (توجه) : 
• نمره پایین در این مقیاس می‌تواند نشان دهنده توجه ضعیف و پاسخ دهی غیر معتبر و سرسری فرد باشد.
• Speed (سرعت) : این مقیاس، میانگینِ زمان واکنش به تمام پاسخ‌های صحیح را اندازه گیری کرده و مشکلات توجه مربوط به سرعت پردازش مغزی را مورد بررسی قرار می دهد. نمره پایین می‌تواند نشان دهنده تمایل به وقت تلف کردن یا کندی روانشناختی آزمودنی باشد.
مقیاس Response Control:
• Prudence (احتیاط): این مقیاس پاسخ‌های تکانشی و بازداری پاسخ را شامل خطاهای تکانشی، گرایش به خطا و خطای ناشی از تغییر توجه از دیداری به شنیداری، نشان می‌دهد. نمره پایین در این مقیاس می‌تواند نشاندهنده بی دقتی، بی فکری و تکانشی بودن فردباشد
• :Consistency(ثبات)
• مغز سالم نیاز به توانایی حفظ تمرکز بر روی یک تکلیف برای پاسخ دهی بهتر به یک محرک تکراری دارد. نمره پایین در این مقیاس می تواند نشان دهنده گرایش به پاسخ دهی بی دقت و حواسپرتی در هنگام انجام تکالیف تکراری باشد. (توانایی تمرکز بر روی یک وظیفه خاص).

:Stamina (تحمل)
•  این مقیاس میانگین زمان واکنش به پاسخ‌های صحیح را درطول صد کوشش اولیه با صد کوشش انتهایی مقایسه می‌کند. این مقیاس برای شناسایی مشکلات در توجه طولانی مدت مورد استفاده قرار می‌گیرد.
مقیاس symtomatic:
• ادراک (Comprehension):
 این مقیاس تلاش می‌کند پاسخ‌های تصادفی که به تفسیر نادرست سایر نمرات مقیاس بندی IVA منجر می‌شود را شناسایی کند.
• پایداری (Persistence): 

• این مقیاس انگیزش فرد برای انجام تکلیف اضافی را مورد بررسی قرار می‌دهد. این مقیاس همچنین خستگی روانشناختی یا حرکتی فرد را نشان می‌دهد.
• حسی-حرکتی (Sensory/ motor):

• این مقیاس سرعت زمان واکنش به تنها محرک اصلی آزمون (یعنی عدد ۱) را در مراحل ابتدایی و انتهایی مورد بررسی قرار می‌دهد. این مقیاس برای تعیین مشکلات یادگیری، فیزیولوژیکی و نورولوژیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
• مقیاس تنظیم حرکت‌های ظریف می‌تواند با ضبط و ثبت رفتارهای خارج از وظیفه افراد به کمک موس همچون کلیک‌های متعدد، کلیک‌های همزمان و پشت سر هم در طول دوره دستورالعمل، کلیک‌های اولیه و پایین نگه داشتن کلید موس، اطلاعات اضافی در اختیار متخصصان قرار دهد. در حوزه رفتاری، مقیاس تنظیم حرکت‌های ظریف بی قراری مرتبط با بیش فعالی حرکات ظریف را تعیین می‌کند.

× ارتباط از طریق واتساپ